Mistrzostwa Europy w Kata – 19-20 maja Słowenia

Dobrze zaprezentowali się nasi reprezentanci w Mistrzostwa Europy w formule kata, które odbyły się na Słowenii. W mieście Koper Leszek Piąstka i Anna Jagiełło (Uniwersytet Łódzki) zajęli 9 pozycję, a Maciej Pudłowski i Anita Krawczyk (ASzWoj Warszawa) zostali sklasyfikowani na 10 lokacie. W pokazach Kodokan Goshin Jutsu (techniki obronne z ju jitsu) Leszek Piąstka i Anna Jagiełło poprawili swoje 13 miejsce z poprzednich Mistrzostw Europy.
Sławomir Smater, szef komisji DAN i trener reprezentacji Biało-Czerwonych, był zadowolony także z występu Macieja Pudłowskiego i Anity Krawczyk w pokazach Nage No Kata (demonstracja technik rzutów).
W Kodokan Goshin Jutsu najlepsi byli Włosi Ubaldo Volpi – Maurizio Calderini 549,5 pkt i Marika Sato – Fabio Polo 543,5. Brąz dla Portugalczyków Pedro Goncalevs – Paulo Moreira 532,5. Leszek Piąstka i Anna Jagiełło zgromadzili 481,5 pkt.
W Nage No Kata zwyciężyli Francuzi Fabrice Cardia – Ludovic Germa 391,5 pkt przed holenderską parą Erik Faes – Niels Neumann 381,0 i włoskim duetem Gino Gianmarco Stefanel – Alessandro Cugini 377,5. Polacy zdobyli 337,5 pkt.
Start naszej reprezentacji był możliwy dzięki dofinansowaniu ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki – z puli sportów nieolimpijskich. Polski Związek Judo chce rozwijać formułę kata, a jej popularyzatorem od lat jest Sławomir Smater.
– Obie polskie pary zaprezentowały się dobrze. Nasze kata jest dobrze wykonywane i zgodnie z wymogami Judo Kata Sportowego. Przed startem miałem obawy, iż zbliżenie się do medalu to bardzo długa droga. Sądziłem, że pozycja będzie wyższa, ale nie sądziłem, że do medalu będzie dzieliła naszych reprezentantów niewielka liczba punktów. Pary są bardzo zmotywowane i chętne do współpracy. Mamy plany na przygotowania do MŚ – mówi Sławomir Smater.

Tekst przedrukowany ze strony PZJ.